Jak Polski Ład wpłynął na rozliczenia księgowe?
Wprowadzony od stycznia 2022 roku Polski Ład, czyli zbiór przepisów i regulacji, które miały rozpocząć zmiany w dotychczasowych zasadach rozliczania księgowego i podatkowego, wprowadził zamieszanie wśród przedsiębiorców. Pojawiło się wiele niejasności, deklaracje dalszych zmian i poprawek. Co jest jednak najważniejsze i o czym nie można zapomnieć?
Zobacz również: prowadzenie ksiąg rachunkowych
Polski Ład – rewolucja w przepisach
Zaproponowane przez Rząd zmiany dotyczą wielu aspektów naszego życia, w czym ogromna ilość nowych regulacji dotyka bezpośrednio przedsiębiorców. Biura rachunkowe przeżywają oblężenie i zalewane są pytaniami od zdezorientowanych właścicieli firm, którzy szukają wsparcia w prowadzeniu rozliczeń księgowych i wyjaśnieniu aktualnie obowiązujących przepisów. W zależności od wybranej formy rozliczania się zmiany te są większe lub mniejsze.
Do największych na pewno należy zaliczyć zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej. Nie jest to jak do tej pory stała wartość, ale uzależnia się ją od formy opodatkowania. Dla skali podatkowej będzie to 9%, a dla podatku liniowego będzie to 4,9% dochodu i nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Co więcej, nawet jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie zarejestrował dochodu, musi on zapłacić minimalną kwotę składki. Dużą zmianą jest również brak możliwości odliczenia składki od podatku u wszystkich przedsiębiorców.
Czytaj więcej: Dostępne formy opodatkowania przedsiębiorstw
Zmiany w dokumentach i terminach
Właściciel firmy musi również pamiętać o obowiązkowym comiesięcznym wypełnianiu formularzy ZUS DRA i ZUS RCA, które zyskały nowy wygląd. Służą zgłaszaniu wysokości dochodu i wybranej formy opodatkowania. Wcześniej z obowiązku wysyłania tych dokumentów zwolnione zostały osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale od tego roku również i one muszą wypełniać deklaracje.
Należy zwrócić uwagę na nowe terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Od stycznia płatnicy posiadający osobowość prawną opłacają składki do 15 dnia miesiąca, a podmioty, które nie są osobami prawnymi 20 dnia miesiąca.