Kogo dotyczy obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów?
Zazwyczaj początkujący przedsiębiorca na początku swojej drogi biznesowej, staje przed pytaniem w jaki sposób będzie się rozliczał z urzędem skarbowym. Najbardziej popularna wśród małych firm jest Księga Przychodów i Rozchodów. Jest ona ewidencją, która ukazuje osiągane przychody oraz rozchody, które ponosi przedsiębiorca. Ściślej mówiąc, podatnik, który jest zobowiązany ją prowadzić, zapisuje tam wszystkie poniesione koszty oraz sprzedaż dokonaną w danym miesiącu rozliczeniowym. Na podstawie tych wyliczeń określane są zobowiązania podatkowe, takie jak podatek dochodowy. Warto wiedzieć, że Księga Przychodów i Rozchodów nie jest jedynie dokumentem ważnym dla urzędów, ale też dużą pomocą dla podatnika, bo pomaga sprawdzić efektywność firmy, a co za tym idzie, podsumować całoroczną pracę.
Kto powinien prowadzić KPiR?
Obowiązkiem prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, objęci są przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Dotyczy to także spółek, jeśli ich właścicielami są osoby fizyczne, a przychody netto nie przekroczyły 2 milionów euro w przeliczeniu na złotówki. W zeszłym roku limit wynosił 9.031.000 zł, a po przekroczeniu tej sumy firmy są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Dodatkowo obowiązek prowadzenia KPiR mają również duchowni, którzy samodzielnie dokonali rezygnacji ze zryczałtowanego podatku dochodowego oraz osoby, które zajmują się działalnością rolniczą i zgłosiły zamiar prowadzenia księgi. Także osoby, które oferują usługi w ramach agencji są objęte obowiązkiem posiadania KPiR.
Warto wiedzieć, że jednorazowy bardzo wysoki przychód może sprawić, że firma będzie musiała prowadzić pełną księgowość, a szansę powrotu do Księgi Przychodów i Rozchodów, uzyska dopiero w następnym roku podatkowym.
Przeczytaj również: 6 cech dobrego biura rachunkowego